Avraham Stern

Tento článek je o zakladateli a vůdci Lechi. O izraelském politikovi pojednává článek Avraham Stern (politik).
Avraham Stern
אברהם שטרן
Avraham Stern
Avraham Stern
Jiná jménaJa'ir
Narození23. prosince 1907
Suwałki, Ruské impérium
Úmrtí12. února 1942 (ve věku 34 let)
Tel Aviv, Britský mandát Palestina
Příčina úmrtízastřelení
Místo pohřbeníHřbitov Nachalat Jicchak, Izrael
Alma materHebrejská univerzita v Jeruzalémě
Povoláníbásník, spisovatel a terorista
ZaměstnavateléHagana
Irgun
Znám jakozakladatel a vůdce Lechi
ChoťRoni Bronstein (1910–2002)
DětiJa'ir Stern
PříbuzníDavid Stern (bratr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Avraham Stern (hebrejsky אברהם שטרן‎, Avraham Štern; 23. prosince 1907, Suwałki12. února 1942, Tel Aviv) byl židovský básník a zakladatel a vůdce radikální militantní revizionistické skupiny Lechi, též známé jako Sternova skupina či Sternův gang. V podzemí vystupoval pod přezdívkou Ja'ir (יאיר‎).

Pocházel z polské části carského Ruska. Nedlouho po příchodu do mandátní Palestiny nastoupil ke studiu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, kde díky vynikajícímu prospěchu získal stipendium ke studiu na univerzitě ve Florencii. Již během studií vstoupil do Hagany, z níž v roce 1931 odešel do revizionistického Irgunu. Během studií v Itálii se vzhlédl ve fašistickém režimu Benita Mussoliniho, byť sám se nikdy fašistou nestal. Studijní pobyt ukončil předčasně a věnoval se podzemním revizionistickým aktivitám. Britskou správu země izraelské vnímal jako nepřátelskou a ostře se stavil proti imigračním kvótám, které Britové stanovili pro židovské uprchlíky.

Po vypuknutí druhé světové války nesouhlasil s postojem Irgunu, který se v roce 1940 zavázal neútočit proti britským cílům. Z Irgunu proto odešel a založil skupinu, známou jako Lechi, která Spojené království vnímala jako úhlavního nepřítele. Z této pozice Stern dokonce neúspěšně vyjednával s fašistickou Itálií a nacistickým Německem o spolupráci. Lechi byla vždy malá skupina, čítající maximálně několik set příslušníků. Páchala především atentáty, bombové útoky a bankovní loupeže zaměřené proti Britům. Vražednými aktivitami si však znepřátelila nejenom přední sionistické představitele, ale postupně i židovskou komunitu a Irgun. Na Sternovu hlavu byla vypsána odměna a členové Lechi byli zatýkáni. Sám Stern byl v únoru 1942 odhalen v jednom z úkrytů a zastřelen britskou policií. Různí se teorie o okolnostech jeho smrti, zda byl zastřelen při pokusu o útěk či chladnokrevně, když byl spoutaný. Pět měsíců po jeho smrti se mu, jako pohrobek, narodil syn Ja'ir.


Developed by StudentB